Kontakt

LivMed Kosmetologia Medyczna

 

Adres:

ul. Ogrodowa 9

63-800 Gostyń

 

Telefon: 795 085 176

Email: sylwia.jagodzik@gmail.com

Umów się na wizytę

 

Niewątpliwie największą przyczyną starzenia skóry jest promieniowanie UV! Słońce emituje promieniowanie UVA, UVB i UVC. UVC nie dociera do nas w ogóle, jest zatrzymywane przez warstwę ozonową Ziemi. Ale za to UVA i UVB potrafią nieźle namieszać w naszej skórze.

 

UVA i UVB – na jakim poziomie działają?

 

UVB dociera tylko do warstwy naskórka i odpowiada za opaleniznę. Czym właściwie jest opalenizna? To obrona skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania na DNA komórek naskórka. Melanocyty zwiększają produkcję melaniny, która ma za zadanie chronić jądro komórkowe z materiałem genetycznym i pochłaniać energię UVB. UVA dociera do skóry właściwej i odpowiada za zniszczenia w tej warstwie, co wiąże się z degradacją kolagenu, elastyny oraz złym wpływem na metabolizm fibroblastów .

 

Pierwszym efektem działania promieniowania UV na skórę jest zakłócona biochemia DNA, zaburzenia w błonach komórkowych oraz wpływ na enzymy oraz inne białka i aminokwasy. Przy małej dawce promieniowania komórka bardzo sprawnie radzi sobie z naprawą DNA. Przy dłuższym czasie naświetlania zwiększa się dawka. W takim przypadku uszkodzenia w komórce mogą być na tyle duże, że naprawa nie jest możliwa i zapada decyzja o apoptozie – samozniszczeniu uszkodzonej komórki. Gdy gen (p53) odpowiedzialny za zniszczenie uszkodzonej komórki również ulegnie uszkodzeniu, to nieprawidłowa komórka bez przeszkód może się dzielić co prowadzi do powstania nowotworu.

 

 

Wizualne efekty promieniowania UV.

 

W skórze zniszczonej długotrwałym promieniowaniem UV można zauważyć oczywiście zmarszczki, zwiotczenie skóry, przebarwienia. Charakterystyczny jest również zanik (ścieńczenie) skóry oraz teleangiektazje (rozszerzone naczynka).

 

 

Stan zapalny i wolne rodniki.

 

Uszkodzone komórki uwalniają substancje, które są częścią reakcji zapalnej co powoduje rumień. Natomiast jakakolwiek reakcja zapalna w naszym organizmie prowadzi do powstawania wolnych rodników. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które bardzo szybko reagują ze wszystkim co napotkają na swojej drodze, m.in. niszczą błony komórkowe. Jest to osobna teoria starzenia skóry oraz całego organizmu. Produkcja wolnych rodników trwa nieprzerwanie, ponieważ są one wytwarzane z tlenu, którym oddychamy. Jednak system antyoksydacyjny zapobiega jego szkodliwemu działaniu na komórki. Gdy produkcja wolnych rodników jest wzmożona (przez promieniowanie UV, stan zapalny oraz stres), system antyoksydacyjny zawodzi i dochodzi do niszczenia – starzenia komórek. Uszkodzeniu ulegają enzymy, błony komórkowe oraz DNA komórki.

 

 

Ochrona przed starzeniem.

 

Dlatego ważne jest wspomaganie naszego systemu antyoksydacyjnego od wewnątrz poprzez odpowiednią suplementację oraz w przypadku ochrony skóry od zewnątrz poprzez stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok! Ponieważ tak jak promieniowanie UVB może zostać zatrzymane przez np. chmury to UVA niestety nie... A jak już wiemy UVA dociera aż do skóry właściwej niszcząc ją przez cały rok.

 

 

Inne przyczyny starzenia. 

 

Powyższe teorie są przyczyną przyspieszonego starzenia skóry oraz całego organizmu. Jednak wszystkie komórki w naszym organizmie ulegają procesom starzenia, który można w naturalny sposób spowolnić. Niestety niemożliwym jest zatrzymanie starzenia.

 

Starzenie organizmu zachodzi na każdym poziomie od tkanek po komórki i organelle komórkowe. Z wiekiem zmniejsza się ilość oraz tempo syntetyzowanego kolagenu, mitochondria wytwarzają mniej energii, nasz metabolizm spada. Również na naszą skórę ogromny wpływ mają hormony, m.in. estrogen (sprawia że skóra staje się bardziej jędrna i lepiej nawilżona), jego produkcja spada w okresie menopauzy. Natomiast aktywność naszych hormonów można regulować za pomocą diety i odpowiedniej suplementacji. Aspekty dotyczące starzenia skóry związane z dietą dotyczą m.in. ilości spożywanego cukru. Glukoza jest nam potrzebna do wytwarzania energii, ale jej nadmiar przyłącza się do białek tworząc glikacje. Białkiem oczywiście jest kolagen i elastyna. Reakcja ta prowadzi do tworzenia wiązań krzyżowych w tych ważnych białkach dla naszej skóry, które stają się sztywne i tracą swoje funkcje.

 

 

Spowolnienie starzenia.

 

Kluczem do młodego wyglądu jest spowolnienia starzenia. Ważne aby dostarczać do naszego organizmu odpowiednich substratów do prawidłowej pracy komórek. Przykładowo należy dostarczać od wewnątrz odpowiednich substratów potrzebnych do syntezy kolagenu a nie skupiać się na suplementacji samego kolagenu, ponieważ nie dotrze on z przewodu pokarmowego do naszej skóry. Również powinniśmy zadbać o prawidłową pracę wątroby, która pełni ogrom bardzo istotnych funkcji w naszym organizmie, które również przyczyniają się do dobrego funkcjonowania naszej skóry.

 

 

Takich oraz innych bardzo istotnych działań w drodze do pięknej i zdrowej skóry możecie dowiedzieć się na konsultacji kosmetologicznej.

Konsultacja obejmuje diagnostykę laboratoryjną (analizę badań morfologicznych krwi) do której dostosowuję odpowiednią suplementację, przedstawienie realnych możliwości terapeutycznych, ułożenie odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz propozycję terapii gabinetowej.

 

 

mgr kosmetologii

Sylwia Olejniczak

 

 

Źródło:

Zoe Diana Draelos, Peter T. Pugliese, Fizjologia Skóry. Teoria i praktyka, MedPharm Polska, Wrocław 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyczyny starzenia się skóry.

07 maja 2020