Kontakt

LivMed Kosmetologia Medyczna

 

Adres:

ul. Ogrodowa 9

63-800 Gostyń

 

Telefon: 795 085 176

Email: sylwia.jagodzik@gmail.com

Umów się na wizytę

 

Okres letni to niewątpliwie czas, w którym cel terapeutyczny to jak największa ochrona skóry. Zwiększamy naszą fotoprotekcję do SPF 50. Pamiętajmy, że promieniowanie słoneczne wywołuje szereg reakcji prozapalnych z udziałem wolnych rodników. Należy zatem postawić na antyoksydację. W pielęgnacji domowej należy stosować - witaminę C, kwas ferulowy, resweratrol.

 

Dla przypomnienia:

 

  • Wolne rodniki – reaktywne formy tlenu, znajdują się wszędzie, wytwarzane są również w naszym organizmie, wpływają niszcząco na każdą komórkę w tym komórki skóry. Promieniowanie UV zwiększa wytwarzanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie.

  • Antyoksydacja – to działanie za pomocą substancji, które neutralizują wolne rodniki, niszczą je, zanim one zniszczą nasze komórki. Występują naturalnie w organizmie oraz są dostarczane z zewnątrz.

 

Aby antyoksydacja zadziałała na poziomie żywych komórek naskórka ważne jest odpowiednie złuszczanie, stosowanie peelingów przynajmniej raz w tygodniu. Po zimie warstwa zewnętrzna naszej skóry (rogowa-martwa) jest grubsza i uniemożliwia przedostanie się składników aktywnych z kosmetyków do wewnętrznych, żywych komórek naskórka. Należy regulować proces złuszczania, aby wspomóc żywe komórki naskórka w działaniu antyoksydacyjnym. Najlepsze moim zdaniem są peelingi chemiczne oraz enzymatyczne, ponieważ złuszczają naskórek równomiernie.

 

Innym ważnym krokiem w letniej pielęgnacji jest detoksykacja. Grubsza warstwa naskórka absorbuje większą ilość zanieczyszczeń, co prowadzi do powstawania wolnych rodników, a w konsekwencji do przyspieszonego starzenia. Skóra stanowi ochronę organizmu i to ona jest najbardziej na zanieczyszczenia narażona. Stosujmy więc maski z aktywnym węglem, które najsilniej pochłaniają zanieczyszczenia powietrza znajdujące się na skórze.

 

Nie od dziś wiemy, że w okresie letnim jesteśmy narażeni na szybszą utratę wody z organizmu i należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Pijmy więc więcej wody i zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry. Przy serumach z witaminą C, kwasem ferulowym lub resweratrolem stosujmy też inne kosmetyki nawilżające, zawierające kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kwas piroglutaminowy, mocznik.

 

 

Suplementcja:

 

Warto wdrożyć beta karoten - wspomaga ochronę przeciwsłoneczną oraz redukcję przebarwień. Pamiętajmy, że przy skórach z przebarwieniami w okresie letnim nie wystarczy tylko zadbać o fotoprotekcję, ale ograniczyć działanie enzymów uczestniczących w procesie melanogenezy.

 

Selen i cynk – ich suplementację należy poprzedzić badaniami, ale warto wiedzieć, że budują naturalne antyoksydanty w naszym organizmie (dysmutaza ponadtlenkowa i peroksydaza glutationowa).

 

 

A co z zabiegami w gabinecie?

 

Istnieje przekonanie, że w okresie letnim należy zrezygnować z zabiegów kosmetologicznych, by znów w okresie jesienno-zimowym rozpocząć kuracje naprawcze.

Kosmetologia interdyscyplinarna działająca w nurcie healthy-aging oferuje nam szereg zabiegów, z których można korzystać latem. Wiele osób rezygnuje z wykonywania eksfoliacji kwasami AHA ze względu na zwiększone nasłonecznienie.

 

Kwas mlekowy naturalnie występuje w naszym naskórku i zabiegi z użyciem tego składnika są jak najbardziej wskazane w okresie letnim. Innym stosowanym kwasem w okresie letnim jest kwas migdałowy, posiada największą cząsteczkę i nie jest wstanie rozluźnić nam tak bardzo żywych komórek naskórka by spowodować poważne przebarwienia. Działa złuszczająco, nawilżająco i seburegulująco.

 

Działanie wspomagające ochronę przeciwsłoneczną uzyskamy dzięki zabiegom z wyższym stężeniem Kwasu ferulowego. Wpływa antyoksydacyjnie na nasze komórki, naprawia uszkodzenia DNA oraz chroni przed powstawaniem kolejnych. Przykładem może być DNA recovery peel marki MediDerma

 

Zabiegi detoksykujące, dostarczające enzymów antyoksydacyjnych naszej skórze np: dysmutaza ponadtlenkowa. Przykładem może być PCA Skin Oxygenating trio – trójfazowy zabieg detoksykujaco-dotleniająco-odżywczy.

 

Zabiegi z aktywną witaminą C – oprócz działania antyoksydacyjnego wpływają rozjaśniająco na przebarwienia, działa przeciwzapalnie. Poza tym zabiegi profesjonalne z witamina C wykazują głębszą penetrację niż kosmetyki w pielęgnacji domowej, co oznacza, że mogą przyczyniać się do uelastycznienia skóry poprzez udział w reakcji tworzenia kolagenu i elastyny. Zabiegi marki Dottore, MediDerma.

 

Mezoterapia igłowa – zabieg, który może być stosowany przez cały rok, najbardziej skuteczny. Przy użyciu odpowiednich preparatów dostarcza komórkom skóry wszystkiego czego potrzebują do prawidłowej pracy, pokonuje barierę naskórkową od zewnątrz oraz transport składników odżywczych z przewodu pokarmowego.

 

 

Na zakończenie - podsumowanie:

 

Stosując odpowiednią pielęgnację w okresie letnim przyczyniamy się do lepszego stanu skóry w okresie jesienno-zimowym, co przekłada się na zmniejszenie ilości zabiegów spowalniających starzenie naszej skóry.

 

Prawidłowa pielęgnacja skóry w okresie letnim.

03 czerwca 2020