Kontakt

LivMed Kosmetologia Medyczna

 

Adres:

ul. Ogrodowa 9

63-800 Gostyń

 

Telefon: 795 085 176

Email: sylwia.jagodzik@gmail.com

Umów się na wizytę

 

Zarówno mezoterapia igłowa jak i wypełniacze mają na celu wizualną poprawę wyglądu skóry. Ale na czym polega różnica i jakie korzyści płyną z jednego oraz drugiego zabiegu?

 

Wypełniacze – zabieg polega na wstrzyknięciu usieciowanego kwasu hialuronowego w środkowe warstwy skóry właściwej, przez co zostaje ona uniesiona a zmarszczki wygładzone. Zabiegiem można wypełniać zmarszczki, powiększać usta, modelować żuchwę, kości policzkowe, brodę. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu, dlatego jest on dla osób niecierpliwych, którym nie zależy na odżywieniu, poprawy kondycji i zdrowia skóry. Wypełniacz utrzymuje się w skórze ok. 6 miesięcy, w zależności od organizmu, stylu życia, poziomu stresu, stosowanych używek, np.: u palaczy wypełniacz HA utrzymuje się krócej.

 

Zastanawia mnie również coś jeszcze w wypełniaczach... Nasza skóra i naskórek z upływem czasu ulegają ścienieniu. A więc, jeśli będziemy wypełniać bruzdy i zmarszczki przez wiele lat, nie robiąc nic w celu pogrubienia, odżywienia i spowolnienia starzenia skóry i naskórka, to czy nie przyczynimy się do pogorszenia jej stanu przez rozciąganie skóry wypełniaczem?

 

Ja jednak zawsze patrzę w przyszłość i bardziej interesują mnie długotrwałe rezultaty, rozumiem sposób funkcjonowania skóry i wiem, że na wartościowe efekty niestety trzeba poczekać trochę dłużej...

 

 

Najpierw trochę fizjologii.

 

Wszyscy kojarzymy kolagen – włókna kolagenowe, białka stanowiące podporę/rusztowanie naszej skóry, razem z innymi białkami - elastyną zapewniają skórze jędrność, elastyczność i sprężystość. Kolagen cały czas ulega degradacji i produkcji, następuje wymiana tych białek, stare ulegają degradacji i produkują się nowe przez fibroblasty. Fibroblasty to żywe komórki zdolne do produkcji włókien kolagenowych. Z wiekiem coraz więcej kolagenu zanika, a produkcja jest wolniejsza.

 

Fibroblastom produkcja nowych włókien kolagenowych zajmuje ok. 3 miesiące, ale za to rozkład trwa kilka lat...

Do produkcji potrzebne są:

- aminokwasy: hydroksyprolina, prolina, hydroksylizyna, lizyna, glicyna

- witamina C

- miedź

- żelazo

 

Nie zapominajmy o tak ważnych aspektach jak zaopatrzenie tych komórek w energie, czyli o mitochondriach. Te z kolei do wytworzenia energii potrzebują glukozy, tlenu oraz innych składników odżywczych, enzymów, m.in. koenzymu Q10. Czy zastanawiałaś/łeś się kiedyś czemu w reklamach kremów pojawia się ten magicznie odmładzający związek? A właśnie stąd, że jest potrzebny mitochondriom do wytworzenia energii. Jednak nie przedostaje się on w ogóle do skóry właściwej. Mit o właściwościach przeciwstarzeniowych koenzymu Q10 w kremach został obalony :) Jest on produkowany przez wątrobę, a więc zadbajmy o nią właściwie i dodatkowo suplementujmy koenzym Q10 od wewnątrz – będzie to bardziej skuteczna metoda niż kremy, które go zawierają.

 

 

Na czym polega mezoterapia?

 

Mezoterapia igłowa przy zastosowaniu odpowiednich preparatów polega na dostarczeniu (wstrzyknięciu) wszystkich tych wyżej wymienionych składników w miejsce gdzie są najbardziej potrzebne, czyli bezpośrednio do skóry właściwej. Pomijamy wtedy transport przeznaskórkowy i pomijamy transport w krwi od wewnątrz z przewodu pokarmowego do skóry właściwej. Mezoterapia igłowa stanowi najskuteczniejszy zabieg healthy aging. Preparaty zawierają przeważnie nieusieciowany kwas hialuronowy, kompleks witamin, mikroelementy, makroelementy, enzymy, peptydy. Po przebytej serii zabiegów efekt jest widoczny po 3 miesiącach, czyli po wytworzeniu nowego kolagenu, który rozłoży się za kilka lat. Dbając przez ten czas o inne aspekty spowalniające starzenie otrzymujemy efekt znacznie dłużej utrzymujący się niż wypełniacz HA i w dodatku nasza skóra zyskuje coś znacznie cenniejszego niż młody wygląd, czyli zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.

 

 

Podsumowując porównanie:

Jeśli oczekujemy efektu natychmiastowego w wygładzeniu zmarszczek, ale krótkotrwałego lepszy będzie wypełniacz.

Jeśli oczekujemy czegoś więcej dla naszej skóry oraz efektu na dłużej, lepsza będzie mezoterapia igłowa.

 

 

mgr kosmetologii

Sylwia Olejniczak

Mezoterapia igłowa czy wypełniacze HA?

10 sierpnia 2020