Kontakt

LivMed Kosmetologia Medyczna

 

Adres:

ul. Ogrodowa 9

63-800 Gostyń

 

Telefon: 795 085 176

Email: sylwia.jagodzik@gmail.com

Umów się na wizytę

Na początek różnica między Depilacją a Epilacją:

- Depilacja – usunięcie łodygi włosa, zabieg o krótkotrwałym efekcie,

- Epilacja – to długoterminowe, często trwałe usunięcie włosów.

 

LASER – słowo pochodzi z języka angielskiego i opisuje definicję światła laserowego.

L – light

A – amplification

S – stimulated by

E – emission of

R – radiation

 

Wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania.

 

Właściwości światła laserowego:

- koherentne - zgodne, spójne, atom podąża za atomem w jednakowych odstępach czasowych,

- równoległe - ukierunkowane, nie jest rozproszone jak wiązka latarki, stąd zabieg powinien być wykonany bardzo dokładnie,

- monochromatyczne – jedna wiązka zawiera konkretną długość i częstotliwość fali, na rynku są lasery kilkuwiązkowe,

- intensywne – wynika z pozostałych trzech cech, impuls ma krótki czas trwania oraz wysoką moc, co daje ogromną gęstość energii.

 

Te 4 cechy odróżniają LASER od powszechnie znanego IPL’a – Intensive Pulse Light (Intensywnie pulsujące światło), które  posiada szerokie spektrum różnych długości fal: 400nm – 1200nm, filtry 640nm, 755nm w jednej wiązce, a więc nie jest laserem.

 

Podczas każdego zabiegu usuwamy około 30% istniejących włosów w danym obszarze, czyli tylko te które znajdują się w fazie wzrostu - anagenu. Po pierwszym zabiegu zostanie 70% włosów, jednak dla nas to nowe 100% włosów i z tej puli znów usuwany ok. 30% włosów. Dlatego do uzyskania pożądanych efektów niezbędne jest wykonanie ok. 6-8 zabiegów.

Pozostałe fazy to katagen i telogen.

 

Faza anagenu to intensywne podziały komórkowe, czyli wzrost włosa. Do podziałów komórkowych potrzebne jest odżywienie włosa za pomocą naczyń krwionośnych. W tej fazie włos jest najsilniej połączony z brodawką włosa czyli owymi naczyniami krwionośnymi. Energia emitowana przez wiązkę lasera jest pochłaniana przez pigment zawarty we włosie, dociera aż do brodawki i uszkadza znajdujące się w niej naczynia.

Stąd też bardzo istotne jest, aby włos był dokładnie zgolony i nie wystawał ponad naskórek. Jeśli jednak część włosa będzie znajdowała się ponad naskórkiem, energia również zostanie przez tę część pochłonięta, co może skutkować powierzchownym poparzeniem naskórka.

Faza katagenu to najkrótsza faza i jest to przejście w fazę spoczynku. Włos nie jest już tak intensywnie połączony z naczyniami krwionośnymi, więc ich uszkodzenie może być nieefektywne.

Telogen to faza spoczynku. W tej fazie niemożliwe jest „dotarcie” energii lasera do naczyń krwionośnych, ponieważ nie jest on z nimi połączony.

 

Czas fazy wzrostu włosa jest zależny od umiejscowienia. Anagen włosów na głowie trwa od 2 do 7 lat,  natomiast na twarzy od 4 do 5 tygodni, a na ciele waha się od 6 do 12 tygodni. Stąd bardzo istotne jest utrzymywanie odpowiednich odstępów międzyzabiegowych. Każde wydłużenie odstępu pomiędzy jednym zabiegiem a drugim skutkuje zmniejszonym efektem, ponieważ włos może znaleźć się w innej niż pożądana fazie wzrostu.

 

Należy pamiętać, że nasz organizm ma zdolność do samoregeneracji. U ok. 80-90% klientów usług laserowej redukcji owłosienia możliwe jest jego trwałe pozbycie się. Jednak w części przypadków po ok. 1-3 latach pojedyncze włosy mogą odrastać. Z tego powodu zaleca się wykonanie jednego zabiegu przypominającego co ok. 1-2 lata.

 

Selektywna fototermoliza to działanie na konkretną tkankę (chromofor): hemoglobina, melanina, woda, proteiny. W przypadku epilacji laserowej chromoforem jest melanina (pigment włosa). Niestety pigment w naskórku konkuruje z pigmentem włosa. Aby energia możliwie jak najbardziej skupiła się we włosie (najciemniejszym elemencie) istotne jest aby tkanka została dobrze schłodzona, wtedy czas podgrzania tkanki będzie dłuższy, a możliwe reakcje niepożądane (poparzenia, obrzęk) zmniejszone.

 

 

Epilacja laserowa – wszystko co musisz wiedzieć.

26 lipca 2021