Kontakt

LivMed Kosmetologia Medyczna

 

Adres:

ul. Ogrodowa 9

63-800 Gostyń

 

Telefon: 795 085 176

Email: sylwia.jagodzik@gmail.com

Umów się na wizytę

 

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoxem to odpowiednio rozcieńczony jad kiełbasiany powstający z zepsutego mięsa. Najważniejsze jednak, aby osoba korzystająca z tego typu zabiegów miała świadomość, iż jest to jedna z najsilniejszych trucizn. Istnieje masa badań na temat bezpieczeństwa długotrwałego stosowania, jednak w większości dotyczą one subiektywnej oceny użytkowników takich zabiegów. 

 

Co się dzieje na poziomie komórkowym? Na szerszą skalę toksynę botulinową stosuje się od kilkunastu lat i dopiero teraz naukowcy zaczęli badać długotrwałe skutki jej stosowania na poszczególne komórki.

 

Tak jak jednorazowe skorzystanie z takiego zabiegu nie wywoła większych konsekwencji, tak już długotrwałe, kilkuletnie stosowanie zostawi po sobie ślad na przyszłość.
 

Pomocne w zobrazowaniu może okazać się zjawisko hormezy – wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę – Paracelsus

 

 

Subiektywne skutki uboczne klientów

 

Tylko niewielki odsetek, bo jedynie 3% pacjentek obserwuje efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” – w wyniku znacznego osłabienia mięśni dochodzi do osunięcia się brwi i powiek. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”. Kobiety wyglądają wówczas jak porcelanowe lalki, niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji.

 

 

Ostatnie badania

 

Opisane zostały m.in. w Journal of Biomechanics i Journal of Neuroscience, wykazały że botox ma dużo poważniejszy wpływ na nasze zdrowie niż znane dotychczas skutki uboczne. Do niedawna uważano, że sparaliżowane mięśnie po zaprzestaniu stosowania botoxu powracają do swojej sprawności, teraz wyniki badań mówią co innego – mięśnie przestają pracować, kurczą się i zanikają. Natomiast w miejscu ubytku gromadzi się tkanka tłuszczowa. Następnie stwierdzono, że toksyna botulinowa po wstrzyknięciu nie oddziałuje tylko na to miejsce, ale może się przemieszczać w niewielkich ilościach po neuronach.

 

 

Moje przemyślenia

 

Pamiętam jeszcze za czasów licealnych uczono, że skurcz mięśni wzmaga przepływ krwi. Mnie zastanawia co się dzieje z tym przepływem jeśli mięsień jest sparaliżowany... Czy do skóry krew ma wtedy ograniczony dopływ? Natomiast jeśli do skóry nie dociera wystarczająca ilość krwi nie docierają też inne składniki odżywcze oraz tlen. Niestety nie znalazłam żadnych badań, które potwierdziłyby moje przypuszczenia, ale uważam, że jest to wysoce prawdopodobne.

 

Wszystko zależy od naszych przekonań, wartości i priorytetów. Największą pułapką XXI wieku jest chęć uzyskania łatwych i szybkich efektów nie zważając na skutki długoterminowe.

 

Pamiętajmy, że to jak dbamy o swój organizm i skórę teraz zaowocuje w przyszłości i przyniesie wymierne rezultaty. 
Dzisiejsza kosmetologia, która pracuje w obszarach takich jak analiza stanu skóry, odżywienia organizmu, diagnostyka laboratoryjna, mikroodżywianie czyli uzupełnianie niedoborów komórkowych, kompleksowa terapia gabinetowa oraz pielęgnacja domowa daje niewiarygodnie spektakularne efekty, a co najważniejsze - długotrwałe na wiele następnych lat naszego życia.

 

Wybór należy do nas samych...

 

 

Autor: Sylwia Olejniczak

 

 

Źródła:
1. M.Yaraskavitch, T.Leonard, W. Herzog, Botox produces functional weakness in non-injected muscles adjacent to the target muscle, Volume 41, Issue 4, 2008, Pages 897-902 
2. R. Fortuna, M. A. Vaz, A. R. Youssef D. Longino,  W. Herzog, Changes in contractile properties of muscles receiving repeat injections of botulinum toxin (Botox), Volume 44, Issue 1, 4 January 2011, Pages 39-44


 

Długotrwałe skutki stosowania botoxu, o których się nie mówi

20 czerwca 2020