Kontakt
LivMed Kosmetologia Medyczna
Adres:
ul. Ogrodowa 9
63-800 Gostyń
Telefon: 795 085 176
Email: sylwia.jagodzik@gmail.com
Umów się na wizytę
Pozostałe komórki krwi (leukocyty) informują o stanach zapalnych, zakażeniach bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych w organizmie. Nieprawidłowa morfologia tych parametrów występuje przy chorobach autoimmunologicznych, zaburzeniach pracy tarczycy, przy trądziku jeśli jest spowodowany nietolerancją pokarmową, również przy chorobach takich jak atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.
Nieprawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy również można odczuć na skórze. Nadczynność wiąże się z przyspieszeniem metabolizmu komórkowego, nadprodukcją sebum, namnażaniem komórek naskórka oraz zwiększoną produkcją wolnych rodników. Natomiast niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu komórkowego, spadek syntezy ceramidów – skóra jest cienka, wrażliwa i podrażniona. Nawet przy wynikach które mieszczą się w normie, ale przy górnej granicy lub dolnej należy wdrożyć odpowiednią suplementację.
Poziom cholesterolu również ma swoje odzwierciedlenie w skórze. Jest to składnik wszystkich błon komórkowych naszego organizmu, jest prekursorem hormonów steroidowych, witaminy D, a także koenzymu Q10, niezbędnego przy produkcji energii w mitochondriach. Jego poziom również informuje o stanie zapalnym w organizmie. Dla naszej skóry zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom nie jest korzystny.
Wspominając o witaminie D3 nie jest szczególnym odkryciem, że większość osób ma jej niedobór. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zbadać jej poziom. A jaką ma rolę w funkcjonowaniu skóry? Reguluje podziały komórkowe, aktywuje limfocyty T i reguluje białka zwalczające patogeny, chroni witaminę E przed utlenianiem. Natomiast pośrednie działanie witaminy D3 w kierunku skóry opiera się na regulacji wydzielania insuliny co hamuje rozwój insulinooporności. Jest to choroba, podczas której glukoza (potrzebna do wytworzenia energii) nie jest dostarczana do komórek. Witamina D3 ułatwia wchłanianie takich pierwiastków jak wapń, magnez i żelazo. Z kolei żelazo jest nam potrzebne w budowie hemoglobiny, która transportuje tlen w naczyniach krwionośnych.
Skoro mowa o glukozie to jej poziom w organizmie również jest istotny jeśli chodzi o funkcjonowanie naszej skóry i zapobieganie starzeniu. Glukoza jest potrzebna do wytworzenia energii komórkowej, czyli również do produkcji kolagenu przez fibroblasty. Jednak dieta bogata w cukry proste może powodować glikacje. Jest to proces, w wyniku którego cząsteczki cukru przyłączają się do białek, czyli również kolagenu, co powoduje jego anomalne usieciowanie.
Badania jakie warto wykonać przed konsultacją kosmetologiczną to:
Morfologia z rozmazem – aby poznać nasze komórki krwi, wykluczyć zaburzenia w transporcie tlenu i składników odżywczych
Homocysteina – nadmierny poziom uszkadza żyły
Żelazo – jest częścią składową hemoglobiny, umożliwia pobieranie tlenu z płuc
Ferrytyna – odpowiada za magazynowanie żelaza i jest białkiem ostrej fazy stanu zapalnego
Próby wątrobowe – wątroba odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie, warto zadbać o jej prawidłową pracę
Profil tarczycowy (TSH, FT3, FT4, Anty-TPO, Anty-TG)
Lipidogram – ze względu na ważną funkcję cholesterolu w kontekście skóry
Witamina D3 metabolit 25(OH) - ze względu na jej ważną funkcję w kontekście skóry
Witamina B12 – bierze udział w syntezie hemu, wytwarzaniu erytrocytów
Kwas foliowy – reguluje poziom homocysteiny
To tylko jedne z nielicznych informacji jakie o skórze może nam powiedzieć funkcjonowanie całego organizmu. Pamiętajmy, że zdrowa skóra jest oznaką zdrowego organizmu. Czasami, żeby znaleźć przyczynę i źródło danego schorzenia skórnego należy zagłębić się w diagnostykę laboratoryjną. Może być również przydatna w zabiegach przeciwstarzeniowych, aby potęgować efekty terapii i odpowiednią suplementacją czy dietą dążyć do możliwie jak najlepszych wyników badań laboratoryjnych.
Źródła:
Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, wyd. IV Edra Urban & Partner, Wrocław 2017
Zoe Diana Draelos, Peter T. Pugliese, Fizjologia Skóry. Teoria i praktyka, MedPharm Polska, Wrocław 2014
Szkolenie - Diagnostyka laboratoryjna i suplementacja w gabinecie kosmetologa. Agata Zejfer